Nacházíte se zde: Úvod Ostatní Jak vybrat dobrou účetní

Chytrý podnikatel si dobrou účetní hýčká! Když ji najde, ví, že našel poklad.

Má věrného parťáka, který bojuje za jeho firmu jako za svou vlastní. Jak ale poznat, zda je účetní dobrá?

 

JAKÁ BY TEDY MĚLA BÝT DOBRÁ ÚČETNÍ?  JAK JI POZNÁTE?

1. Profesionál s praxí

Ne každý držitel živnostenského oprávnění na účetní služby je zkušený profesionál. To je samozřejmě v každé profesi, ale u některých je zkušenost s neodborníkem dražší. Jako laik těžko poznáte, zda účetní svému oboru opravdu rozumí. Nejlepší jsou reference spokojených klientů. Nicméně i tak si musíte udělat svůj vlastní úsudek, budete se svou účetní často v kontaktu a půjde o vaše peníze. Jiné požadavky na účetní má instalatér a jiné majitel malé pekárny. K profesionálnímu přístupu patří i neustálé profesní sebevzdělávání na aktuálních seminářích apod. Je fajn, když je členem některé profesní organizace. Sebelepší ekonomická škola a sebedelší studium se nemůže praxi vyrovnat. Praxí sbíráme nejen zkušenosti, ale také cenné profesní kontakty, např. na daňové poradce, zkušené kolegy, auditory, právníky apod. Praxe je důležitá, na tu se zeptejte. Zkušená účetní už řešila ve své praxi mnoho různých situací. Pro vás může být něco poprvé, pro vaši účetní už nikoli. Poradí vám to nejlepší řešení.

2. Pečlivá a důsledná.

Dobrá účetní musí být dostatečně pečlivá. Často i za svého klienta. Téměř všichni mí drobní klienti nesnášejí papíry. Chtějí dělat jen to své a papírování je obtěžuje a zdržuje od jejich práce. Bez důslednosti by se mi hromadily nedodělky a resty, bez pečlivosti bych nemohla kvalitně pracovat pro několik klientů najednou. Připravte se, že vás dobrá účetní bude pořád nahánět, dokud jí nedáte potřebnou informaci nebo scházející doklad. Jak si vybrat správnou účetní

3. Zodpovědná

Dobrá účetní je zodpovědná k sobě i k vám jako klientovi. Měla by s vámi uzavřít smlouvu o poskytování služeb, kde bude jasně vymezeno, kdo, co, za kolik apod. Pravidla hry musí být dána hned na začátku spolupráce. Zeptejte se, zda za svou práci ručí a zda má profesní pojištění. I účetní je jenom člověk a může se splést. Proto je profesní pojistka, speciálně pro účetní. Způsobená škoda (samozřejmě ne škoda z nedostatečné odbornosti anebo lajdáctví) je pak hrazena z pojistky.

4. Diskrétní

Samozřejmost? Někdy bohužel ne. Ani manželka mého klienta se ode mne nedozví finanční situaci jeho firmy, pokud mne o to sám výslovně nepožádá. Vaše finanční a obchodní záležitosti musí zůstat u vaší účetní jako v sejfu. 

5. Poctivá

Myslím tím v přístupu ke klientům. Za poctivou práci, poctivou cenu. Dobrá účetní se s vámi domluví na snížení ceny, když se zásadně sníží počet dokladů. Ani vám nebude účtovat za položky, když máte milion drobných účtenek. Zase na druhé straně, nebraňte se zvýšení ceny, když jí práce opravdu přibude.

6. Zvídavá

Vaše účetní musí být zvídavá a informovat se u vás na veškeré dění ve vaší firmě. Musí poznat vaši činnost, vaše požadavky, zvyklosti vašich dodavatelů anebo odběratelů, seznámit se s vašimi specifiky. Jedině zvědavá účetní bude vědět o všem, co se u vás děje, alespoň tedy přes ty papíry. Jedině se znalostí vaší činnosti bude vše moci dobře zaúčtovat. Navíc, pokud je zvědavá obecně, bude zřejmě i novinky v zákonech sledovat s větším zaujetím.

 

Ještě pár tipů navíc:

Domluvte si schůzku nejlépe přímo v kanceláři účetní. Dobře si prohlédněte nejen svou potenciální účetní, ale taky její kancelář. Pak si položte několik podstatných otázek: - Je to člověk, se kterým chci blízce spolupracovat? - Je pro mě důvěryhodná? - Jak vypadá kancelář? - Je to právě zpracovávaná dokumentace anebo zanedbaný nepořádek? - Je tu znát systém anebo vše působí chaoticky.

Ing. Simona Kropáčková

Ing. Simona Kropáčková

majitelka a ředitelka společnosti, lektor
kropackova(zavináč)cestasro.cz
Ing. Olexandra Meleshko

Ing. Olexandra Meleshko

hlavní účetní
meleshko(zavináč)cestasro.cz
Marie Karinská

Marie Karinská

junior účetni
ucetni1(zavináč)cestasro.cz
Jitka Zelinková

Jitka Zelinková

administrativa
fakturace(zavináč)cestasro.cz
Nahoru